You are currently viewing Alghero – malá Barcelona a.k.a Barceloneta

Alghero – malá Barcelona a.k.a Barceloneta

Doba čítania: 4 min

Do Alghera do týždňa pricestuje niekoľko desiatok turistov práve z BA, ktorí túžia zažiť Sardínske slnko. Je to piate najväčšie mesto na ostrove s 43 000 obyvateľmi a my by sme ho označila za najkrajšie na ostrove. Nachádza sa na severozápade ostrova a je typické svojou spätosťou práve s Barcelonou a Katalánskom. Práve v 14. storočí Katalánske vojiská dobyli toto mesto. Druhým oficiálnym jazykom mesta je dokonca Katalánčina a je to naozaj jeden veľký mix kultúr, práve preto sa nazýva Barceloneta – malá Barcelona.

Torre Di Sulis a promenáda pri mori

Celkovo na Alghero nepotrebujete viac, ako jedno poobede keďže centrum je malinké. Nám celkom vyhovovalo, že mesto bolo naplnené ideálnym množstvom turistov. Tak ak vám to vyhovuje tiež, určite sa vyberte mimo hlavnú sezónu. Historická časť mesta je obkolesená hradbami, do ktorých keď vstúpite vás prenesú do stredoveku. Torre di Sulis alebo Torre de l’Esperò Reial je dominantou pri vstupe do historickej časti. Názov je odvodený od Vincenza Sulisa, ktorý v nej strávil ako väzeň 22 rokov. Na promenáde smerom k Torre San Giacomo (až k Maríne) budete mať priamo výhľad na Capo Caccia kde sa nachádza známa jaskyňa Grotta di Nettuno. Na promenáde nájdete plno kaviarničiek a reštaurácií, stačí si len vybrať. Centrum je poprepletané malebnými úzkymi vydláždenými uličkami (ktoré nie sú úplne ideálne pre kočík s malými kolieskami). Hlavnou dominantou mesta je zvonica, ktorá je súčasťou Chiesa di San Francesco. Môžete vystúpiť navrch po úzkom točitom schodisku, kde sa pokocháte výhľadom na celé centro storico (historické centrum) – info o lístkoch tu . Cattedrale di Santa Maria ako aj Chiesa di San Michele Arcangelo sú ďalšími zaujímavými pamätihodnosťami do ktorých treba nazrieť.

Aj deti si prídu na svoje

Alghero je veľmi turistické, čo sa odráža aj na cenách v reštauráciách. Espresso namiesto 1,1 – 1,5 Eur vo väčšej časti Sardínie v Alghere zaplatíte v priemere 2,5 eur. Nájdete v centre veľa námestíčiek, kde určite si kaviareň alebo reštauráciu vyberiete. My sme svoju našli Cafè Gilbert Bar. Reštaurácie ale boli na prvý pohľad neskutočne predražené a ak ma niekto láka do reštaurácie v Taliansku po anglicky, už viem, že sa tam nebudem cítiť dobre.

Zvonica na Chiesa di San Francesco
Uličky Alghera vás proste dostanú

Hneď za hradbami sa nachádza park Giardini Giuseppe Manno v podstate priamo pri Maríne. Čo je veľkou výhodou Alghera, že má aj celkom priateľnú mestskú pláž 15 minút pešo od centra. Určite na predĺžený víkend sa oplatí ak ostanete len v Alghere a okolí. Dokonca ak neplánujete prebádať celý ostrov nepotrebujete ani auto. Avšak pre odvážnejších, čo si požičajú auto, dá sa aj za predĺžený víkend pozrieť veľká časť Sardínie, ako sme sa rozhodli my.

Kam sa vybrať z Alghera - tipy na výlet

Grotta Di Nettuno – jedna z najznámejších jaskýň na Sardínii, aj keď sa ich tam nachádza veľké množstvo. Dostať sa tam viete okrem auta aj autobusom aj loďou. Nachádza sa na Capo Caccia a pripravte sa na vyše 600 schodov. Útes s týči do výšky vyše 180 metrov, kde sa nachádza najvyššie položený maják v Taliansku.

Spiagga La Pelosa – Jedna z najznámejších pláží na Sardínii. Sem sa ale bohužiaľ dostanete najlahšie autom. Inak by ste museli ísť vlakom do Sistina a odtiaľ autobusom na pláž. Nie je to nemožné, ale výlet je to určite celodenný a o dochvíľnosti Talianskych dopravných prostriedkov radšej pomlčím.

Nuraghe Palmavera – Megalitické stavby, ktorými je ostrov doslova posiaty. Najľahšie sa tam dostanete autom, avšak autobusom to nie je tiež nemožné. Autobusmi 9321,9320 na Spiagga Lazzaretto a potom pešo k Nuraghe. Ak máte však auto, tak výber Nuraghe je širokospektrálny – link tu .

Sassari – druhé najväčšie mesto Sardínie, ktoré je aj hlavným mestom provincie Sassari, pod ktorú spadá aj oblasť Alghera. Je to veľmi príjemné mestečko. Je menej turistické a určite na poldňový výlet sa oplatí.

Ichnusa musí byť